СБЖ е против законопроект на ВМРО, вменяващ цензорски функции на СЕМ


Под предлог за борба с дезинформацията около сегашната пандемия, се предлага оспорван от гилдията и обществото орган като СЕМ да цензурира онлайн медии, което е в разрез с конституцията. Недопустимо е това да се прави по принцип, а особено пък в условията на извънредно положение и преди сериозно професионално обсъждане на преструктурирането на СЕМ, смята председателят на УС на СБЖ Снежана Тодорова
По повод внесения в Народното събрание от група депутати на ВМРО проект за промени в Закона за радиото и телевизията председателят на УС на СБЖ СНЕЖАНА ТОДОРОВА заяви пред сайта на СБЖ следното:
Изразявам дълбоката тревога на СБЖ пред поредния притеснителен ход на управляваща политическа сила, задвижила сред суматохата от настоящото извънредно положение около пандемията от Covid-19 опасен за свободата на словото и директно погазващ конституцията законопроект.
Става дума за внесения на 19 март т.г. от група депутати от влизащата в управляващата коалиция партия ВМРО проект за промени в Закона за радиото и телевизията.
Под предлог за борба с дезинформацията най-вече около сегашната пандемия в него се предлага Съветът за електронни медии (СЕМ) на практика да осъществява цензура над сайтове и онлайн медии, което влиза в разрез с българската конституция и европейското законодателство.
Без наличието на законов регламент по въпросаq на СЕМ се дава правото да преценява въз основа на очевидно субективни критерии кои онлайн публикации са дезинформиращи. След което нарочените публикации се поставят на сайта на СЕМ за 3 дни – и така издателите на евентуалните сайтове нарушители се броят за известени. Тяхна грижа е дали ще видят или не това „известие”.
Ако въпросните публикации не бъдат свалени до изтичане на 3-дневния срок, тогава СЕМ изпраща искане до председателя на Софийския районен съд да разпореди на „всички лица, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги, да спрат достъпа до съответните интернет страници”.
Съдът има още 72 часа, за да вземе такова решение. Щом то излезе, СЕМ пак го качва на сайта си. След появата му там, „лица, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги”, трябва да спрат достъпа до прегрешилите онлайн издания до 24 часа.
Предложението на ВМРО обаче не спира дотук. Настоява се освен това всички сайтове и онлайн издания да се регистрират като доставчици на медийни услуги пак пред СЕМ. И СЕМ да преценява дали да ги регистрира или не.
Това е очевиден механизъм за цензура, упражняването на каквато е изрично забранено от конституцията. Основнят закон посочва конкретните много сериозни закононарушения, поради които дадена медия може евнтуално да бъде спряна, но за такива изобщо не става дума в настоящото предложение.
То всъщност иска да даде открити цензорски лостове в ръцете на СЕМ – един орган, който и без това чрез досегашни свои действия и решения е натрупал изключително много и обосновани критики както в журналистическата гилдия и медийните среди, така и в обществото като цяло.
Много отдавна настоятелно е повдиган – включително и от СБЖ – въпросът за компетенциите и структурата на СЕМ и дали въобще той да остане в сегашния си вид или да се търси базисното му преструктуриране с включване на механизми за контрол и на сериозна обществена квота сред членовете на този регулатор.
Всякакви предложения – и то отправени от партия във властта – да се придават цензорски функции на СЕМ преди да е извършено това изисквано от гилдята и обществото негово предефиниране и преструктуриране, не могат да бъдат приети иначе, освен като опит именно на властта да упражни недопустим и противоконституционен натиск и контрол над свободата на словото.
Особено обезпокоително е, че сегашният ход е предприет в условията на извънредно положение, когато цялото общество изисква особено стриктни гаранции, че няма да се злоупотреби с драматичната ситуация и няма да се посегне на демокрацията и гражданските права, в чиято основа е заложена и свободата на словото.
Както и винаги досега, СБЖ категорично се обявява против всякакви покушения над свободата на словото и правата на журналистите. Ще се борим най-усърдно и сега срещу всеки опит за ерозиране на тези базисни демократични ценности.
Няма да се уморим да повтаряме, че считаме също така за израз на потискане на свободата на словото и на правата на журналистите от страна на властта и мнозинството в Народното събрание факта, че предложенията на СБЖ за законодателни промени в защита именно на тази свобода и на тези права вече от почти три години са блокирани в НС без да им се дава ход.
Категорични сме, че ще се противопоставим решително срещу задвижването на всякакви други законодателни процедури, способни да накърнят свободата на словото и правата на журналистите.
Що се отнася до очевидния проблем с наплива от дезинформация в световната медийна среда като цяло (а не само у нас), за нея несъмнено са необходими механизми на регулация, но те трябва да са съобразени с демократичните норми по тази тематика, утвърдени в рамките на Европейския съюз. СБЖ стриктно се придържа към критериите по темата, валидни в Международната федерация на журналистите и в Европейската федерация на журналистите, чийто член е нашият Съюз.
Източник: Сливен ДНЕС и УТРЕ