Ученици от художествената гимназия в Сливен изработваха Божигробски престилки

Ученици от Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ в Сливен изработваха днес в къщата „Миркович“ в града Божигробски престилки. Събитието е част от инициативата „Месец на Йовков“ по проекта „По стъпките на Йовков в Жеравна“ на фондацията „Крайница“, финансиран от Дарителския кръг „За по-доброто бъдеще на Сливен“, предаде БТА.
Ученичките от десети и единайсети клас, които са от специалността „Текстил“ в гимназията, изработваха престилките чрез метода на възрожденската щампа. За прототип послужи автентична стогодишна престилка от Жеравна.
Историята на т.нар. хаджийска премяна е незаслужено непозната, каза пред репортер на БТА Дора Куршумова от Обществения дарителски фонд – Сливен. Тя е характерна за Котел и Жеравна, като е била много по-модерна от другите, от гледна точка на това, че мъжете са ходели по различни земи, носели са различни подаръци на жените си. Така котленки първи в България са се снабдили с атлази, на които обикновената тъкана престилка не приличала. Тогава една изобретателна котленка от божигробска кърпа си направила престилка и открила модата на сините хаджийски престилки. Тези престилки идват от две места и са ги носели мъжете, които ходили на хаджилък в Атон или на Божи гроб.
Престилките са багрени с оригинално индиго, а шарките – с восък. Щампите са на цветя, птици, дървета, вероятно кипариси, змии, като символ на плодородие и защита.
В къщата „Миркович“ е експонирана и част от изложбата на Дора Куршумова „Мигове от Старопланински легенди“ по проекта „По стъпките на Йовков в Жеравна“.
Източник: Сливен ДНЕС и УТРЕ