Адвокат Мария Божкова си даде отвод от участие в бесепарската листа, подкрепя д-р Петканска
Младата сливенска адвокатка Мария Божкова си е дала отвод да бъде включена в листата на БСП – Сливен за парламентарните избори. Новината съобщи тя пред „Сливен ДНЕС и УТРЕ“ вчера. Адв. Божкова е подала заявление до областния съвет на партията. Тя сподели, че и на тези избори ще помага в кампанията на втората в листата – д-р Събина Петканска.
Ето и едно към едно заявлението й за самоотвод:
ДО
ОБЛАСТЕН СЪВЕТ НА БСП– СЛИВЕН
8800 Сливен, ул. „Димитър Добрович“ № 1
ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА САМООТВОД
от
Мария Иванова Божкова
член на ОПО „Добри Чинтулов- Даскала“
ОбПО на БСП- Сливен
ОТНОСНО:отвод от листата с кандидати за народни представители, изготвена за участие на БСП- Сливен в парламентарните избори, насрочени за 14 ноември 2021г.
УВАЖАЕМИ Г-Н ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ДРУГАРИ,
Благодаря Ви, че сте допуснали да бъда включена в проектолистата за народни представители, подредена на заседанието Областния съвет на БСП- Сливен, проведено на 01.10.2021г. За мен това е положителна оценка за дългогодишната ми работа като организатор в Общинския съвет на БСП- Сливен. Приемам този комплимент с признателност, уважение и отговорност.
Именно отговорността пред хората, които са ми гласували доверие и уважение с номинация, ме подтиква да се оттегля от последващо участие в парламентарните избори, насрочени за 14 ноември 2021г. Аргументите ми за това са следните:
Да бъдеш народен представител е венецът на един жизнен път, преминал през изграждането на успешна кариера, здраво семейство, натрупването на богат житейски и социален опит. Народното събрание приема закони, чрез които влияе върху цялото държавното управление. Народният представител трябва да има чувствителност към проблемите в обществото, да умее точно да диагностицира причините за тези проблеми и да създава работещи решения за преодоляването им. Всички тези качества, обаче, се изграждат чрез дълги години учене, труд и преминаване през множество професионални и чисто житейски битки. Считам, че на настоящия етап от живота си все още има какво да уча както в професионален, така и в личен план, за да мога един ден да съм наистина полезна за обществото с работещи идеи за реформи там, където има нужда от такива.
Четиридесет и петото и Четиридесет и шестото Народно събрание ще останат в историята като упадък на българския парламентаризъм. Наблюдаваме едно грозно и опасно съчетание между липси и изобилие. Липсват политически опит, елементарни познания за принципите и механизмите на държавното управление, липсва ясна политическа концепция за развитието на България. Изобилстват силни, но низки политически страсти. Уж всяко действие се диктува от интереса на „суверена“, а суверенът никога не е бил така отблъснат от политиката. Според писаното в учебниците „парламентът е еманация на народа“. Наистина ли разделителните линии между отделните групи в обществото, формиращи народа, са така непреодолимо дълбоки? Не! В последната предизборна кампания имах възможността да участвам в множество предизборни срещи. Не веднъж скромни и отрудени хора задаваха един и същ въпрос: „Не може ли, като отидете в Народното събрание, всички да седнете заедно и да се разберете да направите нещо добро за България?!“ Суверенът разбира парламентаризма по- добре отколкото го разбират „представителите му“. В теорията това се нарича „консенсусна демокрация“- да се потърсят общите допирни точки при решаването на даден проблем и да се постигне съгласие при решаването му на база обществения интерес. Политическият „пиар“, обаче, диктува да се търсят различията, да се акцентира върху противоборството, да се задълбочават разломите. Това може да е добре за публичния образ на отделния политик, но е пагубно за обществото като цяло.
Според мен причината за изцяло прекъснатата връзка между избиратели и представители е, че в политиката напоследък биват лансирани хора, които нямат достатъчно житейски и професионален опит. Заемането на изборна длъжност се превърна в самоцел, в трамплин за лично кариерно израстване, в компенсация, полагаща се на „наши момчета и момичета“, които не могат да се справят сами на пазара на труда. В никакъв случай не искам да попадам в тази категория кандидати. Бих искала първо да покрия моите критерии за това какви хора трябва да бъдат издигани в листите за изборни длъжности. Успешният кандидат е този, който възприема мандата на народен представител като служба в дълг към обществото. Изградена и завършена личност, доказала се в професионален план, закалена в житейски битки, способна да оползотвори опита си и натрупаните знания за надграждане и усъвършенстване на системата. Човек, познаващ проблемите на хората, чувствителен към болките и страховете им, умеещ да слуша. Човек, твърд в убежденията си, но умеещ да води диалог, способен да отстоява и защитава интересите на избирателите. Считам, че на този етап е уместно да се посветя на работата си, на трупането на професионален и житейски опит, на общуването с хора и опознаването на проблемите им. В трудностите при защитата на отделния човек и неговата кауза се разкриват недъзите на цялото ни общество и на държавния апарат.
Радвам се, че в листата на БСП има на избираемо място кандидат за народен представител- жена, която съчетава в себе си всички гореизброени качества. Д-р Събина Петканска има цялата ми морална и професионална подкрепа.
УВАЖАЕМИ Г-Н ПРЕДСЕДАТЕЛ,
Считайте настоящото изявление за самоотвод от листата с кандидати за народни представители, подредена на 01.10.2021г. от Областния съвет на БСП- Сливен, с оглед участие в парламентарните избори, насрочени за 14 ноември 2021г.
Ще работя активно за достойното представяне на БСП на предстоящите избори, но не в качеството на кандидат за народен представител.
–С уважение,адв. Мария Божкова
Източник: Сливен ДНЕС и УТРЕ