Владимир Русев, ИТН: Вотът би следвало да се третира като интервю за работа, в което работодателят е народът, а кандидатстващият е съответният политически субект!
Г-н Русев, очаквахте ли такъв зашеметяващ резултат за ИТН на национално ниво и в частност, в Сливен?
Резултатите на всеки един подобен акт от общонационален характер могат да се разглеждат в два аспекта – чисто статистически от една страна, както и от гледна точка на значението им за определянето на посоката на историческия ход на държавата ни.
Ставайки въпрос за цифрите от гласуването, имаме две реалности – тази в страната ни и тази в чужбина. Двете се различават диаметрално. Част от причините за това разминаване биха могли да се крият в спецификите на актуално обвързващото изборно право, кадровите обстоятелства във вътрешнополитически аспект, традиционния за последните тридесетина години модалитет на вота, както и компетенциите и изобретателността на обвързаните с изборния процес крепители на безпристрастността.
Разглеждайки резултата от парламентарните избори в духа на неговия епохален оттенък, мога да заявя, че въпреки разбираемото безверие и ширещата се апатия, хората, със своята избирателна ангажираност, вкараха страната ни в нов стадий на развитие – този на решаващата значимост на волята на всеки индивид, социалния подем и осъзнатото чувство за национален дълг.
И накрая по този въпрос – не мога да квалифицирам резултатите като зашеметяващи, но ако някой спечели от тях, това бе единствено българският народ. Именно с това бяха свързани и моите очаквания.
Политолози и социолози казват, че за вашата партия най-доброто са извънредни избори, на които да излезете категорични победители. Какво е вашето лично мнение?
Кое е най-важно за нашата партия, го казахме още в началото – да се превърнем в проводник и да узаконим волята на народа, която той изрази по категоричен начин на Референдума.
На какво се дължи това, че изпреварихте БСП на тези избори? Минахте соцпартията, вече дишате в гърба на ГЕРБ, Борисов не иска избори…?
В самата конструкция на въпроса ви е заложено едно преобладаващо грешно схващане за същността на изборите въобще, което в последствие допринася и за мутацията на възприятието за изпълняване на обществен дълг у някои от народните избраници.
Всяка една предизборна кампания масово се възприема като съревнование между участниците в изборния процес, а народът отново остава на заден план.
Според мен, вотът би следвало да се третира като интервю за работа, в което работодателят е народът, а кандидатстващият е съответният политически субект. Работодателят избира кой да му служи, а не кой да господства над него. В този контекст, аз не мога да коментирам другите кандидати или това как сме се представили ние. Тази оценка я дава българския народ.
Ако има извънредни избори, какво е спешното, което да свърши НС, докато го има?
Това, което трябва да се свърши принципно, е да се гарантира на Суверена, че на избори ще гласуват единствено съществуващи хора с право на глас, че вотът ще бъде предпазен от каквито и да било посегателства, че упражняването на глас ще бъде достъпно за всеки един гласоподавател и че резултатите от гласуването ще отговарят на действителното и осъзнато волеизявление на народа.
Хората трябва да се чувстват комфортно в свободата си на избор.
Ще дам пример – когато стана ясно, че ще участвам в избирателната листа на ПП „Има Такъв Народ” за Област Сливен, аз събрах колегите си от предприятието, в което съм съдружник и управител и им заявих, че се кандидатирам от дадена партия, но това далеч не означава, че те трябва да гласуват за тази партия. Извън пределите на фабриката, всеки разполага със свободата да упражни правото си на избор така, както сметне за удачно. Такава е моята философия по отношение и на всички други свободи, вмешателството в които, би довело да ограничаване на изконни човешки права или до проява на дискриминационно отношение.
И накрая – категорично ли отказвате 10-те „дежурни“ депутати на Борисов?
Позволете ми от дълбоко уважение към българската държавност и нейната история, да упражня правото си да не отговоря на този въпрос.
Николай Сосеров
Източник: Сливен ДНЕС и УТРЕ