Д-р Петканска пред в. „Сливен ДНЕС и УТРЕ“: България от енергийно богата, сега е енергийно бедна, защото…
В името за намаляване емисиите на СО2 , парниковият ефект и глобалното затопляне , света и най- вече ЕС от десетилетие си постави и преследва цели за енергетика без въглищни централи , преминаване към зелена енергия , използването на природния газ като междинен енергиен носител . През мандата на новият Европейски съвет, целите са ускорени, като до 2050 година Европейския Съюз/ЕС/ трябва да се превърне в място без отделяне на емисии от СО2 ,а до 2030 година емисиите трябва да намалеят на 50 % спрямо 1990 година . За постигане на тази цел , цените на емисиите СО2 бяха драстично увеличени , страните приеха планове за спиране на въглищните си централи , а останалите да работят въглищни електроцентрали станаха губещи . И закономерно цените на енергоносителите в ЕС, а от там и цената на електроенергията започнаха да се покачват ,защото на въглищата не бе намерена и изградена надеждна алтернатива .
България, на база на ангажиментите си като член на ЕС , трябваше от юни месец да се включи в пазара на електроенергия на ЕС, чрез енергийната борса . Беше ясно на всички, особено на специалистите и работещите в този сектор , че това ще доведе до изравняване на цените на електроенергията в България със цените на ЕС и разликите ще са само в таксите за пренос .
За съжаление процеса на покачване цените на електроенергията в ЕС , съвпадна с процеса на присъединяване на България към борсовата търговия на електроенергия и либерализация на цените на електроенергията .
Събитие и момент, за който трябваше да се подготвяме още от присъединяването ни към ЕС или поне от пет години , преди да се случи включването на България в борсовата търговия на електроенергия, през лятото на 2021 година . Не беше направена никаква подготовка през този голям период от време , като щрауси си крихме главите в пясъка и в момента, в който цените на електроенергията се изравниха с европейските , защото всички производители на електроенергия бяха задължени да продават произведената електроенергия чрез енергийната борса , всички бяхме изненадани и дори парализирани . Това беше предизвестен факт ,на база на приетото решение търговията в България от юни 2021 г. да започне да се осъществява само чрез борсата, с което цените да се либерализират и България да се присъедини към единния електроенергиен пазар на ЕС.
След две години, България ще бъде длъжна да либерализира и пазара на електроенергия на битовите потребители – домакинствата , или общо казано, те трябва да излязат на свободния пазар и цените за домакинствата също ще поскъпнат драстично
Основното, което ме провокира да взема отношение по темата енергетика и по- точно кризата с електроенергия е факта , че оставам с впечатлението ,че в обществото се налага мнението ,че електроенергията е скъпа ,защото ни липсват производствени мощности . А това не е вярно , ние и сега изнасяме електроенергия . И да бяхме построили Белене или нови реактори в Козлодуй , те по процедура щяха да продават производството си на енергийната борса и цените щяха да са отново същите . Поради основното изискване в ЕС – свободно движение на стоки , услуги и хора .
Алтернативите за българските домакинства да използват евтина енергия, най -вече през зимните периоди , не са много . Цените на електроенергията и за бита след Нова година ще се повишат, а след две години ще бъдат пазарни и ще се определят от борсата , цените на газта са вече достатъчно високи , от там се качиха и цените на дървесината за огрев и пелетите за отопление .
Дървесината в България, за много домакинства е била винаги най- евтината възможност за отопление , но за този сезон и тя се очертава като скъпа алтернатива ,защото цените и стигнаха 100 лв. на кубик и продължат да се покачват . Отоплението с дървесина е свързано с използването на морално остарели печки и котли за твърдо гориво , които са най- големите замърсители на въздуха , особено в големите градове , включително и София . И ще стане така ,че в името на икономика без въглероден двуокис , в България отделянето на СО2 може да се увеличи и въздуха в големите градове да се замърси още повече .
Втората и основна причина ,поради която реших да взема отношение по темата за енергийната криза е идея и възможности за поевтиняване на топлинната енергия за българските домакинства ,освен санирането на сградите и от там по- малките топлинни загуби .
Първата възможност е изграждането на малки фамилни фотоволтаични централи, където битовите потребители разполагат с покриви или терени над 100 кв. метра за възможност за изграждане на фотоволтаични централи с мощност, която да е съобразена с нуждите на домакинството за което се изгражда .
С една централа с инсталирана мощност около 30 KW . на цена около 30 х. лв., едно домакинство ще може да произвежда електроенергия за собствена консумация ,с която да задоволява собствените си нужди през деня , включително и през зимата , включително и да се отоплява с климатици или термопомпи . Излишната електроенергия ,която се произвежда пред деня ще се продава, а ако в определени периоди има недостиг на електроенергия , ще се закупува . Като цяло ефекта от една такава фамилни инвестиция ще е ,че фамилията ще ползва почти безплатна топлинна и електрическа енергия .
Държавата би могла чрез ББР да финансира всяко българско семейство, което реши да изгради такава инсталация , да субсидира част от сумата за изграждане и периода на връщане на остатъка от кредита да е достатъчно дълъг , например 15 години ,за да може разходите на отопление и използване на електроенергия да са под 50 % ,ако семейството не е инвестирало в такава инсталация .
И най- вече ,трябва да се промени законодателството, така че да се задължат електроразпределителните фирми, когато едно семейство подаде искане за изграждане на ФЕЦ , само с подаването на една молба до съответното електроразпределително дружество , да получи съгласие за изграждането . Изпълнителя да може да направи проектирането и изпълнението . А ББР да осигури финансирането .
Рязко да се промени досегашната практика, желаещите да изградят малки фамилни ФЕЦ до 30 кв. да се налага да висят по опашки с часове или дни ,в продължение на години .
Една такава алтернатива е и потенциала на дървесината ,която може да използва за справяне с високите цени на електроенергията и енергоносителите. Добиваната в България дървесина сега се продава на пазарни цени чрез търгове , голяма част се изнася за външни пазари , цените и се покачиха . През изминалите години отоплението с климатици , термопомпи или газ , беше по- евтино или равно на отоплението с дървесина или пелети . Изхождайки от факта ,че от една страна дървесината е местна суровина, която се възпроизвежда в достатъчни количества ,а от друга страна отделяния СО2 при изгарянето на дървесината реално се консумира при възпроизводството на дървесината чрез фотосинтеза , с което изгарянето на дървесина може да се приеме за екологично гориво . Трябва да се направи много сериозен анализ ,дали да не се разработи и започне да се изпълнява национална програма за дългосрочно използване на българската дървесината за битово отопление .
Но преди това първо трябва да се промени философията и принципите за добив и търговия на дървесината в България , тя да се приеме за стратегически местен енергоносител , да започне да се добива само от държавните горски стопанства и да се продава основно в три направления по различни принципи .
Едното направление е да се продава от горските стопанства на лицензирани фирми за търговия на дървесина, които да я продават само на битовите потребителите ,на контролирани и определени цени от КЕВР .
Второто е да се продава на производители на пелети, като цената на пелетите за горене е също контролирана и трябва да не се изнася , трябва да се продават само на промишлени и битови потребители в България за отопление .
Така битовите потребители на дървесина и на пелети за горене , ще могат да получават евтина енергия за бита с българска суровина .
А за енергийно бедните семейства , чрез социално подпомагане , ще се подпомагат за закупуване на местните енергоносители – дървесина или пелети .
Третото направление ,в което държавните горски стопанства да продават дървесината ,но само ако имат излишна , да е на свободния пазар в България и за износ ,чрез търгове на пазарни цени ,определени от международните пазари .
Отделно от това ,трябва да се помисли и за използването на съвременни хидролизни или камерни котли и печки, в които дървесината изгаря пълно и които замърсяват по- малко природната среда .
Ако започне реализирането на тези идеи , България ще може да управлява енергийните разходи на домакинствата ,използвайки слънчевата енергия/ФЕЦ/ и единствената местна суровина , дървесината . Ще се постигнат няколко ефекта . Първо битовите потребители ще ползват евтина енергия , ще се открият работни места по веригата за проектиране и монтажи на ФЕЦ , добив на дървесина , производството на пелети , дистрибуцията на дървесина и пелети и не на последна място – ще се използва енергиен източник, въглеродно неутрален . Защото отделяния от горенето на дървесината СО2, ще се консумира за възпроизводството и .
Ако бъда избрана за народен представител на изборите на 14.11. 2021 г , ще работя активно за реализирането на тези идеи , по които трябваше да започне да се работи преди около 10 години . България , и най – вече битовите потребители ,да постигнат определена енергийна независимост на основата на слънцето и местната българска суровина – дървесината .
БСПзаБългария-#номер33
Д-р Събина Петканска-Вълева -#номер102
КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ!
Източник: Сливен ДНЕС и УТРЕ