ПАМЕТ ЗА ХОЛОКОСТА И СПАСЕНИЕТО НА БЪЛГАРСКИТЕ ЕВРЕИ
12 български визуални артисти, носители на международни отличия и специален гост световноизвестният плакатист Петер Поч, са замесени в изложбата. Колекцията е израз на гражданска и творческа позиция против антисемитизма, ксенофобията и всички форми на насилие
Интересна художествена инициатива с голям граждански и обществен заряд ще дефилира на 21 юни от 17 часа във фоайето на Драматичен театър „Стефан Киров“ в Сливен. „Памет и плакати“ се нарича изложбата, посветена на 80-годишнината от спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта, на която драматичният театър в Сливен е основен партньор.
Изложбата се организира от Международното триенале на сценичния плакат с идеята да бъде представена и увековечена за поколенията ролята на България като една от малкото европейски страни, която спасява от депортиране в нацистките концлагери евреите, живеещи по нашите земи. Поканата идва от Държавния културен институт към Министерството на външните работи.
В своите десет издания досега, Международното триенале на сценичния плакат в София винаги е откликвало на актуалните теми на деня, с убеждението, че плакатът притежава силата да отстоява позиции и да отправя важни послания. 12 визуални артисти, носители на награди от триеналето и други международни отличия, участват със свои творби в изложбата „Памет и плакати“. Това са Анна Симеонова, Иван Кашлаков, Кирил Златков, Люба Томова, Маргарита Дончева, Мая Стайкова, Мила Лозанова, Ненко Атанасов, Петър Чучулигов, Радослава Боор и Страхил Димитров, със специален гост – световноизвестният унгарски плакатист Петер Поч, който с удоволствие се присъединява към българските си колеги. Колекцията е израз на гражданската и творческа позиция на художниците против антисемитизма, ксенофобията, насилието и всички форми на незачитане на човешкото достойнство.
Гордост за града под Сините камъни е участието в изложбата на двама художници плакатисти от Сливен: Маргарита Дончева и Иван Кашлаков. Маргарита Дончева преподава плакат в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович, тя е автор и на многобройни театрални плакати, последните от представления на Драматичния театър в Сливен. Д-р Маргарита Дончева – за мотивацията си да участва в изложбата „Памет и плакати“:
„Спасяването на българските евреи е феномен, който разкрива силата на един народ да променя историята, въпреки натиска отвън. Българските интелектуалци, българската църква и българските граждани затвърждават толерантността, състраданието и смелостта като основни черти на българския дух, които са пример за нас днес. „Българският случай“ при спасяването на еврейската общност е уникален в световната история и е повод за гордост и уважение. Моята мотивация да участвам в това социално културно събитие е значимата роля на плаката при утвърждаване на обществените нагласи. Радвам се, че имах възможност да работя в този проект и благодаря на организаторите за доверието в изкуството на плаката.“
Сливен, Бургас и Пловдив са градовете, които стават домакини на изложбата през месец юни. През юли тя ще гостува и в Самоков.
Колекцията от плакати е създадена в рамките на проект DFPO-1.004-001 „Стратегическо сътрудничество между България и Норвегия в подкрепа на международните ангажименти на България за борба с антисемитизма и опазването на еврейското наследство“, в партньорство между Държавния културен институт към министъра на външните работи и Триеналето на сценичния плакат в София. Основните фигури за нейното организиране и промотиране в страната са Явор Койнаков от външно министерство и Албена Спасова, директор на международното триенале на сценичния плакат.
Драматичният театър в Сливен, в ролята си на партньор в художественото събитие, отправя специална покана към учениците плакатисти от Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ в Сливен, към учениците участници в училищните клубове „Възрожденец“, към еврейската общност в Сливен и към цялото сливенско гражданство да посетят изложбата.
Източник: Sliveninfo