Сливналия написал химна на Румъния

Антон Панов е първият и главен просветител на северната ни съседка
В музея на нашенеца се пазят безценни книги на българския светец – патриарх Евтимий
Сливналия е написал химна на Румъния „Събуди се, румънецо!”. Това е Антон Панов, приел името Антон Пану или по-познат като Антон Пан.
Той бил главният учител на училището в Брашов, открито през 1820 г. Но още по-важно – сливналията Антон Пан е първият и главен просветител на Румъния!
Сливналията Антон Пан – просветителят на Румъния
Антон Пан е напуснал Сливен и България 15-годишен. Цялото му семейство е пленено през Руско-турската война и отведено в Южна Русия. Той става военен музикант и отива в Румъния, където оставя 27 труда като композитор, фолклорист, певец, учител, музикален педагог, издател.
Твори изцяло на кирилица –
азбуката, създадена от ученика на светите братя Кирил и Методий – българина св. Климент Охридски.
Брашов е един от главните градове на област Трансилвания, чието население се състои предимно от етнически унгарци. Те изповдяват римокатолицизъм, за разлика от православието, което е официалната религия в северната ни съседка.
През вековете Трансилвания непрекъснато преминава ту в ръцете на маджари и печенеги, ту местното население си я връща след свирепи битки. От края на 10-ти век до 1920 г., с малки прекъсвания, е под унгарска юрисдикция. В началото на 13-ти век унгарският крал заселва там немци от провинция Саксония, които да му бъдат тил, да работят за него, да лобират за политиката му и да я провеждат насред чуждата територия. Саксонците изграждат свои градове-крепости. Един от тях е Брашов, наречен тогава Кронщад. Тук се говори и пише на немски. Построена е най-голямата в Източна Европа католическа катедрала, създават се училища и тук завършва немска гимназия нашият възрожденец –
създателят на новобългарското обучение
Васил Априлов. Кронщад просъществува до 1919 г.
Но през 17-ти век е обхванат от голям пожар, който го унищожава частично и обгаря катедралата, която от тогава носи името Черната църква. Въпреки всички превратности на времето и 40-те години румънски социализъм, че до днешни дни, широката централна част на Брашов е запазила облика си на красив средновековен саксонски или унгарски град. По сградите му още стоят надписи и имена на улиците на немски език и доста хора в ежедневието си продължават да се поздравяват и да си говорят на същия език.
Църквата „Свети Николай“ е една от ярките забележителности на Брашов. В двора й е
Музеят на създадането от сливналията
Антон Пан първо румънско светско училище – малка, двуетажна, спретната сграда с автентични старовремски класни стая. Чиновете са от 19-ти век.
Първото светско училище в Румъния, създадено от сливналията Антон Пан
Защо българин става първият просветител на Румъния? Обяснението може да намерим във факта, че до 1865-та година в Румъния се е писало на кирилица. /Тогава румънците сменят кирилицата с латиницата. Защото изведнъж решават, че са наследници на римляните! Направена е езикова реформа и така изкуствено е създаден румънският език. Той е 71,66% латински елементи (от които само 30,33% са собствени, а останалото е адаптация предимно на френски, латински и италиански думи или регионални, малко известни езици, като корсо и сарду), 14,17% славянски (български или руски) елементи, 3,91% собствени румънски словосъчетания, 2,71% думи с неясен произход, 2,47% немски думи, 1,7% новогръцки адаптации, 1,43% унгарски адаптации, 0,73% турски думи, а останалото е от дакийския език.
През 1947-ма година в Румъния дошли на власт комунистите и поискали да унищожат църквата „Св. Николай” с училището, създадено от сливналията Антон Пан. Местните монаси и учителите се вдигнали на протести, нещо нечувано за онова време. И сградите все пак си останали. Но
никой в Румъния вече не можел да разчита кирилицата,
затова в Брашов поканили учени от Българската академия на науките да ги идентифицират.
Църквата в Брашов – една от най-красивите в Европа, в чийто двор е училището, от което, с делата на сливналия и котленец, е тръгнала просветата на два народа
В Музея на Антон Пан са запазени уникални и безценни книги – за живота на светци, написана от Патриарх Евтимий; друга – с кореспонденция между нашия патриарх и първия румънски философ; трета – учебник по география, по който се е учело тук през 19-ти век, с урок за България… Към тези безценни книги няма никакъв интерес от българска страна и те стоят заключени в Музея в Брашов.
Там се съхраняват и първата книга на кирилица, отпечатана на коли с втъкани златни нишки, първите три румънски библии,
първите икони, рисувани върху метал.
В училището, създадено от сливналия, има печатна преса. През 1823 година в Брашов пристига котленецът Петър Хаджиберович, по-познат като Петър Берон. Тук той става частен учител на децата на друг сливналия – търговецът Антон Иванов /Йованович/ от Сливен – първият български масон и спонсор на българските будители от 19-ти век. Д-р Петър Берон се запознава с Антон Пан и през 1824 г. с неговата финансова помощ издава „Буквар с различни поучения, собрани от Петра х. Беровича за болгарските училища”. Тоест, „Рибният буквар” –
първият български учебник.
Църквата „Свети Николай”, в чийто двор е музеят на Антон Пан, е една от най-красивите в Румъния. Неслучайно в северната ни съседка черквите се наричат „бисерици”. Съществува още от 1299 г., в края на 15-ти век е препостроена от камък. Отвън и отвътре е изписана с църковно-славянски надписи.
Николай СОСЕРОВ
Източник: Сливен ДНЕС и УТРЕ