Творческият път на книгата „Опит за история на град Сливен“
В началото на XX век в София е създаден Комитет „Историята на град Сливен“. Целта на Комитета е да се организира конкурс за написване на история на града, каза за БНР професор Иван Русев, преподавател в Икономическия университет във Варна.
„На първия обявен конкурс се явява единствено и само д-р Симеон Табаков, тогава все още не е доктор, той е д-р по право. Провежда се втори конкурс и се явява пак само той. Неговият ръкопис е одобрен. През 1911 година се появява том първи на „Опит за история на град Сливен„, допълни Русев.
Втори том на историята на град Сливен на д-р Симеон Табаков е издаден през 1924 година.
През 80-те години на миналия век възниква идеята дали да се напише нова история на Сливен или да се преиздаде историята на д-р Симеон Табаков, но с бележки, които да актуализират съдържанието.
Със съдействието на Института по литература към БАН, докато директор е бил Тончо Жечев, през 1986 година е преиздаден том първи на „Опит за история на Сливен“, придружен с подробни бележки, дело на големия сливенски историк Васил Дечев и на професор Петър Ангелов, преподавател в Софийския университет „Свети Климент Охридски“.
През 2018 година е издаден том трети на книгата за история на Сливен. В съставянето участва и проф. Иван Русев.
„Д-р Симеон Табаков е виден представител на будната сливенска, възрожденска и поствъзрожденска интелигенция. Той е роден след Освобождението. Завършил е в Сливен средното си образование. След това учи и завършва право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и краткият му професионален път преминава през дипломацията. Работи като дипломат в Швейцария, Лондон, Цариград. Умира твърде млад – едва на 38 години, през 1918 година“, каза в предаването „Нощен хоризонт“ професор Иван Русев.
Източник: Сливен ДНЕС и УТРЕ