ФОЛКЛОРЕН СЪБОР „ПО ЕНЬОВДЕН КРАЙ ТУНДЖА“

Вълшебството на Еньовден оживя на Фолклорния събор край с. Баня
На 21 юни, точно преди Еньовден, Община Нова Загора, Кметство Баня и Народно читалище „Петко Енев-1932“, с. Баня събраха стотици жители и гости на общината на един незабравим фолклорен събор, посветен на празника на билките, здравето и българския дух. Събитието, озаглавено „По Еньовден на събор край Тунджа“, потопи всички присъстващи в магията на българските традиции и обичаи.
Съборът започна по впечатляващ начин – със звуците на Гайдарска група „Стоян Христанов“, чиито изпълнения на каба гайди докоснаха сърцата и събудиха спомени за поколения назад. Тази неподправена магия, донесена от майсторите на българската гайда, зададе емоционалния тон на целия ден.
Кметът на Община Нова Загора, г-жа Галя Захариева, отправи топъл поздрав към гостите, подчертавайки сакралното значение на Еньовден – един от най-древните и обгърнати в мистика празници, тясно свързан с лятното слънцестоене и живителната, лечебна сила на природата. Тя изтъкна: „Тази година празникът ни съвпада с 21-ви юни – денят на лятното слънцестоене. Казват, че на този ден, каквото си пожелаеш – то се сбъдва. Пожелавам си всички ние, които сме тук, нашите близки, нашите приятели, да кипим от здраве – да имаме много позитивни емоции и енергия, с която да даряваме на всички около нас много усмивки, много слънце и много успешни дни.“ Г-жа Захариева сподели и една вълнуваща новина: „Радвам се да споделя, че от 2 години ние готвим един сериозен проект за модернизирането на село Баня и целия регион. Вчера бях уведоменa, че проектът е одобрен и през следващата седмица ни предстои да подпишем договор. Живот и здраве, в рамките на година и половина, ще обновим пространството пред читалището, ще обновим голяма част от парка. Тук ще има специална открита сцена, място за занаятчиите, детски площадки. Ще изградим и къмпинг за каравани, за да поканим хора от още по-далеч да дойдат и да видят каква богата природа и колко гостоприемни хора има село Баня.“
Кметът на село Баня, Радомир Велев, също поздрави присъстващите, пожелавайки най-дългия ден на годината да донесе дълголетие и на провеждания празник. Той изрази своята благодарност към общинското ръководство, членовете и певческата група на читалището, участниците в събора и към всички, подкрепили организацията на празника с труд,
Както повелява древната мъдрост, Еньовден е преди всичко празник на билките! На събора сетивата се наслаждаваха на изобилие от натурални съкровища. Посетителите имаха възможност да разгледат и закупят вълшебни билкови продукти, сред които:
- Натурални лечебни билкови смеси по рецепти на билколечителя с над 50 години опит – Георги Господинов от фирма „Билковита“, гр. Стара Загора.
- Лечебни билки от Билкарница”Здраве”, гр. Сливен;
- Билки, масла, тинктури от „Живот от природата 1“, гр. Казанлък.
- Уникални продукти от шафран от „Saffron From Nature BG“, с. Съдиево, общ. Нова Загора;
- Ароматен пресен хляб с билки от „Пекарна Манна – Manna Bakery“, гр. Нова Загора;
- Нежна розова вода и сладко от рози, както и мед, арония, освежаваща лимонада и още много натурални изкушения!
Особено голям интерес и възхищение предизвика демонстрацията по приготвяне на мехлем от невен. Пред очите на всички, по специална автентична рецепта сръчните ръце на жените от НЧ „Ст. Д. Сербезов-1928“, с. Загорци превърнаха свежата билка в лековит еликсир.
Но истинското сърце на събора беше на сцената! Тя оживя с гласовете и таланта на самодейни състави от читалища в общината, които поведоха публиката на незабравимо пътешествие през песента и танца. Участваха:
- Фолклорна група „Тунджа пее“ към Народно читалище „Петко Енев – 1932“, с.Баня;
- Фолклорна певческа група към Народно читалище „Св. св. Кирил и Методий – 1922“, с. Коньово;
- Милка Колева Илиева от Пенсионерски клуб, с. Бял кладенец.
- Вокална група „Златен грозд“ към Народно читалище „Светлина – 1872“. с.Кортен;
- Фолклорна група „Детелина“ към Народно читалище „Светлина – 1862“, с.Любенова махала;
- Мая Младенова и Кирил Иванов от Пенсионерски клуб, с. Асеновец;
- Група за обичаи „Полазване“ към Народно читалище „Пробуда – 1928“, с.Новоселец;
- Вокална група „Соколчета“ към Народно читалище „Искра – 1931“, с. Сокол;
- Женска певческа група към Народно читалище „Светлина -1908“, с. Еленово;
- Танцов състав при Народно читалище „Светлина – 1862“, с. Любенова махала;
- Група за народни обичаи към Народно читалище „Петко Енев – 1932“, с. Баня, която представи обичая „Камила“.
Кулминацията на този вълшебен празник беше участието на обичаната и талантлива певица Валя, чийто глас просто плени и вдъхнови публиката, оставяйки един наистина незабравим спомен от събора.
Събитието завърши с дълбока благодарност към всички – участници и гости, които дадоха живот на този празник по Еньовден в с. Баня. В знак на признателност, на всеки участник беше осигурена грамота и дъхави билки за подарък, като символ на еньовденската благословия. Посланието отекваше силно и ясно: да съхраняваме българското, да пазим традициите, защото те са нашата несравнима сила, нашата непоклатима идентичност и нашето светло бъдеще!
The post ФОЛКЛОРЕН СЪБОР „ПО ЕНЬОВДЕН КРАЙ ТУНДЖА“ first appeared on Sliveninfo.
Източник: Sliveninfo